EKOKONFERENCE 2018

V pondělí 3. 12. proběhl na Gymnáziu Olgy Havlové 9. ročník soutěžní Ekokonference pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Letošní téma bylo nazváno Mimořádně významné stromy a stromořadí jako důležitý prvek naší historie a krajiny.

Do poroty letošního ročníku přijali pozvání za Zoo Ostrava paní Mgr. Dana Škorňáková a paní Mgr. Michaela Ryszková, za Český svaz ochránců přírody pan RnDr. Jan Mayer, za záchrannou stanici v Bartošovicích a Zoo Ostrava uznávaný ornitolog pan Ing. Otakar Závalský a za Základní školu Ivana Sekaniny paní Mgr. Hana Brázdilová.

Porota hodnotila samotné provedení práce, mluvený projev, způsob prezentování příspěvku a především vlastní přínos. Žáci se ve svých příspěvcích věnovali dřevinám rostoucím mimo les a to nejen z pohledu biologické rozmanitosti, ale také historického významu. Zaměřili se také na problematiku ochrany, kácení a popularizace památných stromů a alejí. Mnozí si poprvé v životě vyzkoušeli, jaké to je vysvětlit a obhájit své práce veřejně před porotou. Všichni se úkolu zhostili výborně, a proto bylo velmi obtížné vybrat vítěze a odměnit cenami tři nejlepší družstva.

Soutěže se zúčastnili také naši deváťáci. Natálie a Ruben dokázali se svou prací Říďův platan urvat druhé místo, což byl v nabité konkurenci heroický výkon hodný obdivu. S úspěšnou dvojicí vám přinášíme krátký rozhovor.

Jak hodnotíte devátý ročník Ekokonference?

Natálie: Jelikož to byl jediný ročník, kterého jsem se zúčastnila, tak zřejmě kladně. Bylo tam hodně zajímavých projektů a velká konkurence.

Ruben: Žádná sláva.

Je něco, co byste příště udělali jinak?

Natálie: Já bych si určitě nechala detailněji vysvětlit funkci jednotlivých tlačítek na ovladači projektilu. Ušetřilo by mi to dost problémů…

Ruben: Před prezentací bych se více napil.

Co vám účast na této soutěži dala?

Natálie: V první řadě velmi zajímavé ceny. A samozřejmě také novou zkušenost a znalosti.

Ruben: Kromě poukázek, knížek a letáků taky základní znalosti o různých stromech + představu o správném vyjadřování na veřejnosti.

Nějaké tipy pro vaše spolužáky, kteří by se rádi podobné soutěže zúčastnili?

Natálie: Do svého projektu zapojte veřejnost! Toho si porota hodně cení.

Ruben: Dobře se před prezentací napijte.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších studijních ale i osobních úspěchů.

Jiří Richter