SVĚTOVÝ DEN STROMŮ

20.říjen byl vyhlášen Světovým dnem stromů. Naše škola si na celý tento den připravila projektovou výuku, což je propojení všech předmětů na jedno téma. Projekt jsme museli realizovat již ve středu 19.10. z organizačních důvodů (20.10. kurz plavání).

V dopolední části pracovali žáci ve svých kmenových třídách. Žáci 1. a 2. ročníku pracovali ve skupinkách, kde doplňovali písmenka do názvu stromů, hledali známá písmenka, vytleskávali slabiky ve slovech, třídili slova. Pracovali jsme i s interaktivní tabulí, kde jsme si ukázali nejvyšší a nejstarší strom ČR a světa. Zahráli jsme si i hru na stromy a les. Při počítání jsme využili plody stromů a sestavovali příklady, slovní úlohy a čísla pomocí jednotlivých řádů. To bavilo žáky asi nejvíce. Procvičili jsme se i ve psaní. Prvňáčci dostali pracovní list s uvolňovacími cviky – listy, vítr, větve, kapky deště…

Druháci dopisovali na tabuli jednotlivé části stromu, ale hlavně slova, proč jsou stromy pro nás všechny tolik důležité.

Do svačinky nám čas utekl bleskovou rychlostí a my ani všechny připravené aktivity nestihli.

Starší žáci (3.-5. ročník) pracovali také ve skupinách. Při hodině Matematiky stihli vystřídat několik aktivit: měření délky jednotlivých listů, vážení podzimních plodů, sestavování geometrických tvarů z jeřabin, řazení plodů, tvoření příkladů z přírodnin či řešení trasy pomocí šipek na koberci s názvy a obrázky podzimních stromů.

V hodině Českého jazyka žáci vytvořili vždy za skupinku prostorový papírový strom, kde zúročili nejen znalosti z oblasti Člověk a jeho svět, ale tvořili také věty o stromech, doplňovali chybějící slova do textu atd. Práce ve skupinách patří určitě mezi aktivity, na kterých budeme intenzivně pracovat, jelikož poskytují propojení znalostí a sociálních dovedností všech zúčastněných.

Na hudební výchovu se žáci 1.-5. třídy spojili a společně jsme si zazpívali píseň Stromy od autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Vyhledávali jsme i písně, které o stromech jsou a zařazovali stromy do kategorií. V pracovních činnostech se opět sešli žáci celé školy a tvořili strom z novinového papíru. Připomněli jsme si zároveň

i recyklaci a ochranu životního prostředí. O hodině anglického jazyka se žáci dozvěděli, že tento svátek vznikl v USA ve státě Nebrasca a povídali jsme si o zajímavostech této země. Na konci celého dopoledne žáci poznávali, pojmenovávali stromy a vyhledávali jejich anglické názvy pomocí IT techniky.

Po obědě se k projektu se svým programem připojila i školní družina a celý den tím úspěšně zakončila.