Říjen v MŠ I.

Během měsíce října nás ve školce čekala dvě krásná, čtrnáctidenní témata. První z témat se týkal ovoce a zeleniny. Děti poznávaly hmatem, čichem, i chutí nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. Seznamovaly se s růstem jednotlivých druhů. Povídali jsme si, jak musíme na zahrádce o ovoce a zeleninu pečovat, abychom sklidili dobrou a bohatou úrodu. V rámci tohoto tématu nás čekaly dva projektové dny. V prvním jsme se zaměřili na bramboru. Děti si brambory potěžkávaly, určovaly jejich barvu a velikost, také si prohlížely celou rostlinu brambory a jednu bramboru zkusily z části ponořit do vody a sledovat, jak klíčí a vypouští kořínky. Druhý projektový den byl zaměřen na řepu. Děti řepu ochutnávaly, prohlížely řepu zpracovanou třikrát jinak (syrovou, vařenou, ve slaném nálevu), malovaly obrázek pomocí řepové šťávy a na závěr si vyrobily vlastní řepové hranolky.

Druhé čtrnáctidenní téma bylo o lese a jeho obyvatelích. S dětmi jsme si povídali například o ježcích, kde spí, zda jsou v zimě vzhůru, čím se živí, co mají na kožichu. Pomocí kolíčků děti zkusily i ozdobit kamarádovo tričko. Sbírali jsme plno lesních přírodnin a hodně informací čerpali přímo venku na procházkách. Děti si také mohly pohladit kůže z lišky, divokého prasete a kuny. Jedno dopoledne jsme věnovali přímo stromům, ku příležitosti Mezinárodního dne stromů, v rámci kterého jsme s dětmi vytvořili velký javor, který pak děti ozdobily listy a připomněly si význam stromů pro člověka a pro přírodu. V rámci toho tématu přijala do naší školky pozvání také paní myslivkyně Alena Hradecká s besedou o lese. Děti se dozvěděly, jak se v lese máme chovat. Mohly si prohlédnout hlavu lišky, vycpanou sovu puštíka, zuby divokého prasete, lebku a kůži z jezevce, seznámit se z prací loveckého psa a možnost psa si i osobně pohladit.