Informace, články

Zásady vaření v naší základní a mateřské škole

Při sestavování jídelníčku v naší mateřské škole se řídíme plněním  spotřebního koše,  který je součástí vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování. Dále se řídíme doporučenou pestrostí stravy vydanou Společností pro výživu, kterou schvalují i všechny krajské hygienické stanice.
V naší školní jídelně používáme pouze čerstvé kvalitní suroviny. Pokud je to možné, tak při nákupu surovin dáváme přednost regionálním dodavatelům jako je Valašská mlékárna Valašské Meziříčí. Vejce, čerstvé ovoce a zeleninu  nám dodává firma Wastex Valašské Klobouky, čerstvé pečivo máme z pekárny ve Střelné, maso nám dodává firma Švirák ze Vsetína. Rodinná firma KOSTERA se zaměřuje na výrobu koření a bramborových směsí. Z ostatních dodavatelů stojí za zmínku i Nowaco, od kterého máme mražené ovoce a zeleninu, kompoty, obilné a luštěninové suroviny.                               .
Při výběru potravin pro nás není kritériem pouze cena, ale i kvalita a původ.

Na dopolední svačinky připravujeme různé pomazánky, které  zdobíme kouskem zeleniny, kaše – krupicovou, z ovesných vloček, jáhlovou, ze špaldové krupice a nápoj – kakao, malcao, bílou kávu, ovocné ochucené mléko, čaje bylinné, černé a ovocné.

Jako přesnídávku podáváme dětem ovoce,  případně ovocný nebo zeleninový talíř, kde si děti mohou vybrat z různých druhů podle sezóny.                                                       .
Vývary do polévek připravujeme z čerstvého masa a kořenové zeleniny. K dochucení používáme takové dochucovací prostředky, které neobsahují glutamát sodný a používáme je jen ve velmi malém množství. Vzhledem k plnění spotřebního koše zařazujeme častěji zeleninové a luštěninové polévky. Jako zavářku upřednostňujeme pohanku, jáhly, ovesné vločky, kroupy, bulgur, zahušťujeme  jednak hladkou moukou, v poslední době i špaldovou nebo cizrnovou.

Pro přípravu hlavních jídel používáme kvalitní výsekové maso. Výběr druhů masa je rozmanitý – vepřové, hovězí, králičí, krůtí, kuřecí , kdy vepřové maso se snažíme zařazovat jednou za týden. Dvakrát do měsíce vaříme ryby – tresku,  tilápii, občas i čerstvého lososa.
Přílohy jako např. - bramborovou kaši zásadně nepřipravujeme z polotovaru, ale pouze z čerstvých surovin – z brambor, mléka a másla. Kromě tradičních příloh do jídelníčku zařazujeme,bulgur, kroupy, kuskus, pohanku, čočku.

Nedílnou součástí spotřebního koše jsou luštěniny. Dnešní trend je jejich zařazování ne ve spojení s párkem, vejcem nebo uzeným masem, ale v menších dávkách a častěji. Čočku, hrách, fazole, sóju a cizrnu přidáváme do pomazánek, polévek, připravujeme mozaikovou  rýži (rýže a čočka), v menším množství do hlavních pokrmů.

Každý týden  připravujeme jeden  bezmasý pokrm (většinou zeleninový nebo luštěninový) a každý druhý týden sladké jídlo.

Hlavní pokrm bývá vhodně doplněn zeleninovým salátem, kompotem, případně zeleninovou oblohou. Ze sterilovaných zelenin podáváme pouze červenou řepu a okurky.

Součástí stravy pro děti  MŠ a ZŠ je také zajištění pitného režimu                         .                                                                                                                                                                                                                                Jako nápoje jsou podávány ovocné čaje,  bylinné čaje s vitamíny, vlákninou a jódem od firmy AG FOODS a Biogena, koncentráty ovocných  nápojů, ovocné šťávy, 100% džus firmy Tropico,  100% jablečný mošt, kohoutkovou vodu s citronovou.                          .
Odpolední svačinky připravujeme lehčí – chléb s máslem, sýrem, šunkou, vejcem, zeleninou, pomazánky, cereálie, zeleninové a ovocné misky, doplněné mlékem  nebo ovocným čajem. Každý týden  se snažíme  zařadit mléčnou svačinku – jogurt, termix, kefírový nápoj, šlehaný tvaroh, pudink. 1-2x za měsíc pečeme moučník.

Snažíme se děti od malička učit správným stravovacím návykům a doufáme, že se k nám připojí i rodiče a děti budou ve zdravém stravování pokračovat i v budoucnu.

V Leskovci 2.10.2015

Zpracovala Kateřina Slabíková, vedoucí školní jídelny